دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴

GeoGIS

سایتی در زمینه علوم ژئوماتیک

ضوابط طراحی فضاهای سبز شهری (نشریه ۲۰۳)

ارسال توسط راستگو در تاریخ ۱۴ - دی - ۱۳۹۴
Print Friendly

با افزایش جمعیت، توسعه و گسترش شهرنشینی، انسان‌ها به‌تدریج از طبیعت دور شده و تراکم بیش‌ازحد جمعیت و دخالت در محیط طبیعی و ایجاد محیط‌های انسان‌ساخت، نیازهای زیست‌محیطی جسمی و روحی انسان را بیشتر بروز داده که برای رفع این نیازها انسان شهرنشین اقدام به احداث فضای سبز نموده است. کارکرد فضای سبز شهری، به‌ویژه در کلان‌شهرها بسیار مهم بوده و وجود آن‌ها بخش جداناپذیری از مجموعه شهرها تلقی می‌شوند. ارزش و اهمیت فضای سبز شهری تا آنجاست که کارشناسان آن را به‌عنوان ریه تنفسی شهرها نام نهاده‌اند، بعلاوه فضاهای سبز شهری می‌توانند فشارهای روحی، روانی و نیازهای جسمی انسان شهرنشین را نیز کاهش دهند. در حال حاضر با توجه به توسعه‌ی پایدار، نقش و کارکرد فضای سبز شهری و مراکز جمعیتی غیر روستایی و کمیت و کیفیت آن‌ها مجموعه‌ای به‌هم‌پیوسته ارزیابی می‌گردد. دفتر امور فنی و تدوین معیارهای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با توجه به اهمیت این‌گونه فضاها در فعالیت‌های عمرانی کشور اقدام به مطالعه و بررسی ضوابط فضاهای سبز شهری نموده است.

اثر گلخانه‌ای چگونگی افزایش درجه حرارت کره زمین را تشریح می‌کند ازجمله گازهای آلاینده‌ای که در به وجود آمدن پدیده گلخانه‌ای نقش دارند دی‌اکسید کربن، بخارات ازن، اکسیدهای نیتروژن و متان می‌باشند که به روند گرمایش زمین کمک می‌کنند. در بین گازهای گلخانه‌ای ازنظر کمیت دی‌اکسید کربن مه متر از بقیه است. تراکم گازکربنیک در اتمسفر روند رو به رشدی داشته است که در اثر فعالیت‌های انسانی مانند قطع درختان، سوزاندن سوخت‌های فسیلی و تبدیل سنگ‌آهک به سیمان موجب بر هم زدن چرخه کربن و درنتیجه افزایش گازکربنیک شده است. اگر به انتشار گازهای گلخانه‌ای به خصوص گازکربنیک همچنان ادامه دهیم انتظار می‌رود که میانگین دمای زمین در سال‌های آتی افزایش یابد. ازاین‌رو برای حفظ توازن اکسیژن و کربن بایستی در حفظ و توسعه فضای سبز کوشش کنیم. اثرات فضای سبز شهری از دیدگاه زیست‌محیطی، شامل مواردی چون کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، بهبود شرایط زیست اقلیمی در شهر، افزایش نفوذپذیری خاک و تأثیر مثبت بر چرخه آب در محیط‌زیست شهری و افزایش کیفیت آب‌های زیرزمینی هم‌چنین کاهش گازهای گلخانه‌ای که خود موجب جلوگیری از پیشروی آب اقیانوس‌ها و از بین نرفتن زمین‌های کشاورزی و مناطق ساحلی، جلوگیری از پدیده خشک‌سالی، حفظ گونه‌های گیاهی و جانوری می‌شود. هم‌چنین فضای سبز می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی دمای هوا را کاهش داده یا به تلطیف آن کمک کند و به‌عنوان بخشی از دید و منظر شهری، پاسخگوی نیازهای مادی و تأمین‌کننده ارزش‌های زیباشناختی در ارتباطات بصری و تصورات ذهنی مردم باشد.

ضوابط طراحی فضای سبز شهری در سال ۱۳۷۹ در راستای کمک برای برون‌رفت از وضعیت فعلی در کشور تهیه‌شده و نسخه اولیه نشریه حاضر در سال ۱۳۸۰ منتشر گردیده است. اکنون از انتشار نشریه ۲۰۳ تحت عنوان “ضوابط طراحی فضاهای سبز شهری “، ده سال سپری و استقبال صاحب‌نظران و دست‌اندرکاران مطالعات و برنامه ریزان شهری با توجه به‌جای خالی چنین نشریاتی در مجموعه اسناد فنی طراحی و برنامه‌ریزی شهری، از این ضوابط قابل‌توجه بوده است. به‌کارگیری این ضوابط در روند تجربی، برخی کاستی‌های شکلی و محتوایی و نارسایی‌های روش شناختی آن ر ا آشکار نمود و اظهارنظر گران سنگ کاربران نشریه و صاحب‌نظران به دفتر نظام فنی و اجرایی منعکس گردید. از سوی دیگر طی این مدت رویکرد و مباحث نظری و عملی در فرآیند توسعه پایدار و توسعه پایدار شهری و جایگاه توسعه فضای سبز در روند حفاظت از محیط‌زیست کشور جایگاه ویژه‌ای را احراز نموده است که این عوامل ضرورت تجدیدنظر در آن نشریه را ضروری نمود.

لذا معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری حسب وظیفه قانونی وفق ماده ۲۳ قانون برنامه‌وبودجه و آیین‌نامه استانداردهای اجرایی طرح‌های عمرانی اقدام به تدوین “ضوابط طراحی فضاهای سبز شهری ” (نشریه ۲۰۳) در سال ۱۳۸۹ اقدام نمود؛ که این نشریه درواقع جایگزین نشریه قبلی است.

در زیر این نشریه در اختیار شما علاقه‌مندان قرارگرفته است.

نکته : جزوات و اطلاعات این سایت به روز خواهند شد پس در زمان دانلود، به تاریخ انتشار آن توجه فرمایید.

حجم داده : ۱۶/۹۹ مگابایت

تاریخ انتشار : ۹۴/۱۰/۱۴

دانلود : لینک دانلود ۱

دانلود : لینک دانلود ۲

رمز فایل :www.geogis.ir

راهنمای دانلود از لینک دوم

راهنمای تصویری دانلود از لینک دوم

Processing your request, Please wait....
برچسب‌ها,

نظر شما


وارد شوید