شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴

GeoGIS

سایتی در زمینه علوم ژئوماتیک

شرایط ورود به سازمان نظام مهندسی و ارتقاء پایه

ارسال توسط راستگو در تاریخ ۲۲ - اسفند - ۱۳۹۲
Print Friendly

شاید سازمان نظام مهندسی را بتوان بزرگ‌ترین نهاد غیر دولتی و NGO در کشور دانست. طبق آمارهای تقریبی، سازمان نظام پزشکی حدود ۲۰۰ هزار عضو دارد که شامل پزشکان، داروسازان، دندان‌پزشکان و… می‌باشد. این در حالی است که سازمان نظام مهندسی ساختمان به تنهایی چیزی حدود ۵۰ هزار عضو در سراسر کشور دارد؛ به گونه ای که چندین سازمان نظام مهندسی متناسب با رشته های مختلف در کشور فعالیت می‌کند.

شاید اولین و مهم‌ترین مسئله برای فارغ‌التحصیلان رشته‌هایی از قبیل نقشه برداری، عمران، معماری، شهرسازی و… عضویت در این سازمان و دریافت پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی استان ساکن در آن باشد؛ لذا در این گزارش سعی داریم به مراحل اخذ پروانه اشتغال به کار و چگونگی تمدید و ارتقاء آن بپردازیم.

چه زمانی می‌توان در آزمون شرکت کرد؟

همه فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها بعد از گذشت ۳ سال از مدرک کارشناسی یا ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و یا ۱ سال از مدرک دکترای خود می‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن در این آزمون که عموماً به صورت کتاب باز (open book) برگزار شده و در کلیه رشته‌ها حد نصاب قبولی ۵۰ درصد کل نمره می‌باشد. لازم به ذکر است که کسانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته هستند و بین اخذ مدرک کاردانی و کارشناسی آنها فاصله زمانی وجود دارد این فاصله زمانی به میزان یک سوم برای شرط گذشت زمان از اخذ مدرک کارشناسی آنها لحاظ می شود. اشتغال به کار پایه ۳ دریافت کنند. البته در رشته‌هایی مانند مهندسی عمران پروانه اشتغال به کار در سه بخش اجرا، محاسبات و نظارت وجود دارد که برای هر کدام از آن‌ها آزمونی جداگانه گرفته می‌شود و هر کدام از مهندسین با قبولی در هر یک از این آزمون‌ها پروانه اشتغال به کار پایه ۳ در آن بخش را دریافت می‌کنند.

به گزارش تراز، یکی از مزیت‌های داشتن این پروانه وجود یک شماره خاص در نظام مهندسی هر استان به هر شخص است که تقریباً مشابه همان شماره نظام پزشکی می‌باشد و افراد دارای پروانه اشتغال می‌توانند برای تاسیس شرکت، دفاتر مهندسی و… اقدام کنند و یا حتی امتیاز سهمیه خود را به شرکت‌های قانونی شاغل در صنعت ساختمان واگذار کنند.

برای ارتقاء پایه چه باید کرد؟

در سازمان نظام مهندسی، پایین‌ترین درجه پروانه اشتغال به کار پایه ۳ می‌باشد که مهندسانی که دارای این پروانه باشند طبق ماده ۱۱ قانون نظام مهندسی پس از گذشت ۴ سال می‌توانند از پایه ۳ به ۲ و پس از گذشت ۵ سال دیگر از پایه ۲ به ۱ ارتقاء پیدا کنند. شایان ذکر است که هیچ مهندسی با هر میزان تحصیلات و سابقه کار به هیچ عنوان نمی‌تواند از پایه ۳ یکباره به پایه ۱ ارتقاء پیدا کند و گذشت زمان و کسب تجربه برای ارتقاء پایه امری الزامی است (البته قبلاً با داشتن ۱۲ سال سابقه کار و ارائه مدارکی و گزراندن دوره های ارتقاء پایه می توانستیم مستقیم از پایه ۳ به پایه ۱ ارتقاء یابیم). طریقه ارتقای پایه در پروانه اشتغال به این صورت است که افراد دارای پروانه اشتغال پایه ۳ در یک سری کلاس‌ها و دوره‌ها شرکت کرده و در یک آزمون داخلی امتحان می‌دهند که به شرط قبولی در آن آزمون، حضور در کلاس‌ها و گذ‌شت زمان کافی می‌توانند ارتقاء پایه داشته باشند به نحوی که اگر کسی در سال ۸۷ از دانشگاه در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده باشد و به طور مرتب در حرفه مهندسی فعالیت داشته باشد به شرط قبولی در آزمون‌ها در سال ۹۰ پایه ۳، در سال ۹۴ پایه ۲ و در سال ۹۹ می‌تواند پروانه اشتغال به کار پایه یک را کسب کند. ضمن اینکه ارتقاء پایه‌ها در سازمان نظام مهندسی به میزان تحصیلات و مدرک تحصیلی ارتباطی ندارد بلکه یک فرد با مدرک کارشناسی می‌تواند دارای پایه یک باشد در حالی که شخص دیگری با مدرک دکترا پروانه اشتغال به کار نداشته باشد یا دارای پروانه پایه ۳ باشد.

منبع: www.taraznews.com

Processing your request, Please wait....
برچسب‌ها,

نظر شما


وارد شوید