جمعه ۱۳ آذر ۱۳۹۴

GeoGIS

سایتی در زمینه علوم ژئوماتیک

منابع کنکور کارشناسی ارشد سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی (RS&GIS)

ارسال توسط امیر طالعی در تاریخ ۱۰ - اردیبهشت - ۱۳۹۱
Print Friendly

یکی از مواردی که در این روزها مورد بحث بسیاری از دانشجویان می‌باشد، بحث کارشناسی ارشد در رشته نقشه برداری می‌باشد. اخیراً دانشگاه آزاد واحد لارستان رشته ای را تحت عنوان سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافی در مقطع کارشناسی ارشد را اضافه کرده است که بسیاری از دانشجویان در مورد رشته و منابع امتحانی این رشته علاقه‌مند می‌باشند. در این قسمت توضیحاتی در این مورد داده شده و منابع پیشنهادی را برای این رشته یادآور می‌شویم.

سیستم اطلاعات جغرافیایی و سنجش از دور که هر دو دانشگاه آزاد و دولتی این رشته را دارند یک رشته میانی محسوب شده که زیر گروه علوم انسانی در شاخه جغرافیا می‌باشد و به عنوان رشته مهندسی محسوب نمی‌شود که دانشجویان مهندسی نقشه برداری باید به آن توجه کنند . از این رو دروس امتحانی نیز کاملاً با رشته GIS و RS  گروه مهندسی نقشه برداری متفاوت می‌باشد. ولی از آنجایی که یک رشته میانی می‌باشد، دانشجویان نقشه برداری نیز می‌توانند علاوه بر مهندسی نقشه برداری در کنکور این رشته نیز شرکت داشته باشند. لازم به ذکر است که دانشگاه های آزاد در رشته های نقشه برداری در حال حاضر تنها ژئودزی را دارند. با این حال با تحقیقاتی که به عمل آمده است مطالب درسی که در این رشته تدریس می‌شود در ارتباط با مهندسی   GIS بوده و تا حدی شبیه به آن بوده است و با توجه به کم بودن ظرفیت مهندسی GIS این رشته مورد توجه دانشجویان نقشه برداری واقع شده است.

در زیر موارد امتحانی و منابع پیشنهادی که منبع آن سایت خبرنامه دانشجویان ایران است آورده شده است.

نام دروس امتحانی

ضرایب دروس

مواد امتحانی

و ضرایب

۱-زبان عمومی و تخصصی

۲

۲-اصول تفسیر عکس‌های هوایی

۲

۳-آمار و ریاضیات

۳

۴-ژئومورفولوژی و جغرافیای زیستی

۲

۵-جغرافیای شهری و روستایی

۲

۶-هیدرواقلیم

۲

منابع مطالعاتی پیشنهادی:
این هم منابع کارشناسی ارشد رشته سنجش از دور و سیستم اطلاعات جغرافیایی برای دانشجویان رشته جغرافیا که جدیداً در گروه کارتوگرافی دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران ایجاد شده است.

 1. جغرافیای شهری – دکتر شکویی – انتشارات سمت.
 2. جغرافیا و شهرنشینی – دکتر فرید – دانشگاه تبریز.
 3. جغرافیای روستایی ایران و کوچ نشینی – دکتر مشیری – سمت.
 4. مبانی جغرافیای روستایی – سعیدی – سمت.
 5. ژئومورفولوژی ایران – عیوضی – پیام نور.
 6. ژئومورفولوژی ساختمانی – محمودی – پیام نور.
 7. ژئومورفولوژی اقلیمی –    ء    – ء       .
 8. ژئومورفولوژی دینامیک –   ء    –  ء       .
 9. جغرافیای زیستی – نیشابوری – سمت.
 10. جغرافیای زیستی – شهریار خالدی – پیام نور.
 11. مبانی آب و هواشناسی – علیجانی – سمت.
 12. اصول هیدرولوژی کاربردی – علیزاده – آستان قدس رضوی.
 13. اصول و تفسیر عکس‌های هوایی – دالکی و زبیری – دانشگاه تهران.
 14. اصول و تفسیر عکس‌های هوایی – علی اصغر رضوانی –
 15. آشنایی با سنجش از دور – ربیعی – سمت.
 16. نقشه خوانی – عیوضی – پیام نور.
 17. ریاضیات پایه – عزیز زاده و نیکو کار.
 18. آب و هوای ایران – علیجانی – پیام نور.
 19. جغرافیای شهری ایران – اصغر نظریان – پیام نور.
 20.  اصول و عکس‌های هوایی – علیجانی – پیام نور .
 21. اشکال ساختمانی – خیام – نیما.
 22. کاربرد آمار در مدیریت – عادل آذر – سمت.
 23. کاربرد ریاضیات در مدیریت – عالم تبریز.
 24. چهار فصل اول کتاب سیستم اطلاعات جغرافیا
 25. فرهنگ و اصطلاحات طبیعی – شایان.

  لازم به ذکر است که موارد آزمون دانشگاه آزاد و دولتی با یکدیگر متفاوت می باشد.

Processing your request, Please wait....

۹ نظر

 1. danesh می‌گوید،

  سلام.در رابطه بان این موضوع باید به اطلاع برسانم که دانشگاه آزاد واحد لارستان رشته مهندسی GIS و RS که رشته متفاوتی با آنچه ذکر شده میباشد.موارد کنکوری آن نقشه برداری عمومی فتو ‍ژئودزی زبان تخصصی و ریاضی به ترتیب با ضرایب ۱ ۲ ۲ ۱ ۱ می باشد.

  ارسال شده در تاریخ خرداد ۱ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۲:۰۵ ق.ظ

 2. امیر طالعی می‌گوید،

  با سلام
  با توجه به آزمونی که برگزار گردید به نظر می رسد که حق با شما باشد ولی چیزی که برای ما و بسیاری از جامعه نقشه برداران جالب است آن است که تا به حال تنها به ۳ دانشگاه دولتی رشته مهندسی gis داده شده است و مهمترین واحد دانشگاه آزاد که علوم و تحقیقات تهران است با داشتن هیئت علمی مرتبط نتوانسته مجوز این رشته را اخذ کند و همه در تعجبند که لار بدون داشتن هیچ عضو هیئت علمی مرتبط( لازم به ذکر است که عضو هیئت علمی رشته جغرافیا دارد)چگونه می تواند مجوز بگیرد و در مقطع ارشد مهندسی ۵۰ نفر را بپذیرد. ظرفیت کل دانشگاه های دولتی ایران در این رشته بین ۳۰ تا ۴۰ نفر است و لار ۵۰ نفر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دانشگاه های دولتی پاسخگوی پایان نامه های ۳۰ نفر نیستند در حالی که لار در اولین پذیرش ۵۰ نفر ثبت نام می کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ علاوه بر آن من خبر وجود رشته مهندسی تحت این عنوان را نشنیده ام .توصیه می کنم دانشجویان قبل از ثبت نام دوباره در این رابطه تحقیق کرده و خواهشمند است نتایج تحقیقاتشان را در همین قسمت ارائه کرده تا دیگر دانشجویان نیز بتوانند استفاده کنند. با تشکر

  ارسال شده در تاریخ خرداد ۵ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۰:۱۳ ب.ظ

 3. کتایون می‌گوید،

  با سلام

  در مورد کتاب های زبان مرتبط این رشته که چی بخونم اطلاعاتی بدارم وممنون میشم راهنمایی کنید.

  با تشکر

  ارسال شده در تاریخ خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۸:۴۲ ق.ظ

 4. امیر طالعی می‌گوید،

  با سلام
  در مورد رشته سیستم اطلاعات جغرافیایی اطلاعی ندارم ولی در مورد مهندسی gis باید بگویم منبع خاصی موجود نیست و مقدار تسلط داو طلب بر زبان عمومی می تواند او را کمک کند. پیشنهاد می کنم تا مباحث مطرح در کنکور را به زبان نگلیسی مطالعه و کلمات تخصصی را در آورده و حفظ کنید . به همراه اطلاعات عمومی زبان یقینا به سئوالات جوابگو هستید.

  ارسال شده در تاریخ خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۷:۴۷ ق.ظ

 5. م می‌گوید،

  سلام
  من زمین شناسی خوندم و حالا می خوام تغییر رشته بدم و کارشناسی ارشد رو سنجش از راه دور بخونم ، میشه منو راهنمایی کنید که چه کتاب هایی مهم هست و بخونم می تونم واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد قبول بشم ؟

  ارسال شده در تاریخ مهر ۱۶ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۲:۱۶ ب.ظ

 6. راستگو می‌گوید،

  با سلام
  دوست گرامی به در خواست شما رسیدگی گردید و منابع را می توانید در سایت در صفحه کنکور یا از لینک زیر مشاهده نمایید.
  با تشکر.
  منابع کنکور

  ارسال شده در تاریخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۷:۳۰ ب.ظ

 7. علی می‌گوید،

  دانشگاه آزاد لارستان رشته کارشناسی ارشد سنجش از دور!!!!!!!!!!!!!!!
  ارشد هم داره میشه مثل کارشناسی که موسسات غیرانتفاعی قرق کردن!! معلوم نیست دانشگاه و دانشجو تو این مملکت به کجا دارن میرن!!۱واقعا باید بشینیم گریه کنیم.بیایید ببینیند تو غیرانتفاعیا نقشه برداری چی یاد میدن به خدا بری هنرستان کتاباشو بخونیم معلوماتمون بیشتر میشه تا بریم دانشگاه!!!غیرانتفاعی

  ارسال شده در تاریخ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۱:۵۳ ب.ظ

 8. دانشجوی ارشد مهندسی سنجش از دورGISGHV می‌گوید،

  باسلام دوستان وهمکاران عزیر بنده کارشناسی مهندسی عمران- نقشه برداری هستم و دانشجوی ارشد مهندسی عمران-سنجش از دورGISلار درجواب این دوستمون باید بگم که درس هائی که تو کنکور این رشته اومد  زبان ریاضی نقشه برداری ژئودزی فتو گرامتری  بوده ودرسه ای تخصصی رشته نقشه برداری بود وتو کنکور سال ۹۰ این رشته بیش از ۱۰۰۰نفر شرکت کردن که دانشگاه حدود ۴۰ نفر تو نوبت اول و دوم تکمیل ظرفیت تو سال ۹۱ پذیرش کرد شهریه ثابت رشته یک میلیون و هفتاد هزار تومان بود وباشهریه متغیر بسته به تعداد واحد سرجمع بین ۲ تا ۵/۲ میلیون میشه هرترم شهریه دانشگاه که ۱میلیونشو دانشگاه وام میده به همه در مورد اساتید با توجه به اینکه داشگاه آزاد لار اخیرا به دانشگاه بین المللی داشگاه ازاد تبدیل شده و باتوجه به فرودگاه بین المللی این شهر ثروتمند جنوب کشور تمام اساتید این دانشگاه به صورت پروازی بوده و همگی از تهران تشریف میارند لار  ومن اگر اسم چندتا از اساتید رشته GIS&RSاین دانشگاه رو که باهاشون درس داشتم ترم قبل و این ترم متوجه میشید حتما ۱چیزی بوده که این رشته رو به این دانشگاه دادند.من خودم هم قبل اینکه برم سرکلاس برام عجیب بود و باورش سخت بودومیگفتم استاد از کجا می آورند.یکی از دوستان من که برای ادامه تحصیل رفته بود کانادا و ۱ترم اونجا دانشجو بد برگشت ایران والان لار دانشجو هست .   اساتید محترم :  دکتر محمد رضا سراجیان دکتری سنجش از دور _ آلمان  استاد تمام و دانشیار دانشکده فنی دانشگاه تهران  مدیر گروه دکتری و کارشناسی ارشد سنجش از دور دانشکده فنی دانشگاه تهران     دکترغلامرضا فلاحی کارشناس ارشد- مهندسی سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS) – دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی- ۱۳۷۹ دکتری – مهندسی عمران – نقشه برداری- دانشگاه صنعتی خواجه نصیر طوسی- استادیار آموزشکده فنی نقشه برداری    مدیرکل سیستم های اطلاعات جغرافیایی  ، سازمان نقشه برداری کشور، (۱۳۸۰-۱۳۹۰) رئیس اداره کارتوگرافی  ، سازمان نقشه برداری کشور، (۱۳۷۴- ۱۳۸۰) کارشناس  ، سازمان نقشه برداری کشور، (۱۳۷۰- ۱۳۷۴) عضو هیئت تحریریه نشریه نقشه برداری  رئیس گروه کاری داده های پایه کمیته دائمی زیر ساخت GIS برای منطقه آسیا و اقیانوسیه (۱۳۸۷-۱۳۸۰)   دکتر حسن روستا مهندسی عمران-نقشه برداری دانشگاه امیرکبیر کارشناسی ارشد مهندسی عمران سنجش از دور دانشکده فنی داشنگاه تهران دکتری سنجش از دور عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی مدرس دانشگاه های ازاد و دولتی مولف کتاب   دکتر عبدالملکی دکتری مهندسی عمران-نقشه برداری(ژئودزی) دانشگاه تهران مدرس سازمان نقشه برداری و دانشگاه تهران   دکتر امین سر افراز دکتری فتو گرامتری مدرس دانشگاه های دولتی و ازاد   دکتر سعید فرزانه دکتری ژئودزی دانشگاه تهران مدرس دانشگاه ههای دولتی و آزاد      و …. پس لطفا زود قضاوت نکنید   دکتری سنجش از دور هیئت علمی داشگاه آزاد  

  ارسال شده در تاریخ اسفند ۱۴ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۲:۴۳ ب.ظ

 9. راستگو می‌گوید،

  با سلام و تشکر فراوان از دوست عزیزی که اطلاعات کاملی از وضعیت رشته سیستم اطلاعات مکانی و سنجش از دور دانشگاه آزاد لار ارائه کردند.

  دوستان گرامی چنانچه اطلاعاتی با منبع معتبر دارند لطف کنند به دیگر دوستان به اشتراک بگذارند.

  پیروز و سربلند باشید.

  ارسال شده در تاریخ اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۱ در ساعت ۱۲:۰۹ ق.ظ

نظر شما


وارد شوید