شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۴

GeoGIS

سایتی در زمینه علوم ژئوماتیک

ماهواره نوید (مشاهده موقعیت لحظه ای ماهواره نوید)

ارسال توسط راستگو در تاریخ ۱۸ - بهمن - ۱۳۹۰
Print Friendly

ماهواره نوید

 نخستین ماهواره ملی-دانشجویی ایران که توسط دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی و ساخته شده‌است و در ۱۴ بهمن ۱۳۸۸ روز ملی فناوری ماهواره‌ای رونمایی شده و مأموریت ای ماهواره تصویربرداری از زمین با وضوح تصویر ۷۵۰ متر مبتنی بر روش جاروبی (Push broom) و به صورت تک باند است.

 

 

 

 

 

 

 

مشخصات ماهواره

این ماهواره با ابعاد ۵۰×۵۰×۵۰ سانتی‌متر مکعب و جرم ۵۰ کیلوگرم که به منظور استقرار در مدار بیضوی با ارتفاع ۲۵۰ تا ۳۷۵ کیلومتر و زاویه انحراف مداری ۵۵ درجه طراحی شده است. ارتباط ماهواره با ایستگاه زمینی از طریق سه فرستنده و گیرنده در باندهای وی‌اچ‌اف و یواچ‌اف برقرار است و تأمین انرژی آن نیز توسط صفحات خورشیدی نصب شده بر بدنه جانبی سازه ماهواره در کنار باتری و بهره‌گیری از تنظیم‌کننده‌ها و مبدل‌های ولتاژ صورت می‌گیرد. ماهواره نوید علم و صنعت در ساعت سه و نیم بامداد(به وقت محلی) روز جمعه ۱۳۹۰/۱۱/۱۴ با موفقیت به فضا پرتاب شد. ماهواره’ نوید علم و صنعت’ طی مدت ۲۴ ماه با مدیریت یکپارچه سیستمی سازمان فضایی ایران و با همکاری دانشمندان عزیز و جوانان ایران اسلامی در دانشگاه صنعتی علم و صنعت، به همت جناب آقای دکتر بلندی به عنوان مدیر پروژه طراحی و ساخته شده است. پرتاب این ماهواره با استفاده از ماهواره بر’ سفیرنوید’ از کلاس ‘ ماهواره بر سفیر ۱-ب ‘ که در سازمان هوا فضای وزارت دفاع توسعه یافته است، انجام می‌شود. ماهواره ایرانی نوید ۵۰ کیلو گرم وزن دارد و برای تزریق در مداری با ارتفاع ۳۷۰ کیلومتر طراحی شده است که دارای طول عمر مداری دو ماهه بوده و هر شبانه روز ۱۶  بار از فراز میهن عزیزمان عبور می‌کند و در دید ایستگاه‌های زمینی قرار می‌گیرد. مأموریت سطح یک ماهواره نوید علم و صنعت، تصویر برداری از سطح زمین در طیف مرئی با قدرت تفکیک مناسب برای مأموریت محوله و ارسال تصاویر و اطلاعات پایشی سیستم در مدار LEO به ایستگاه‌های زمینی است. تصاویر دریافتی از ماهواره نوید دارای کاربردهای عملیاتی در حوزه‌های جو و علوم هوا شناسی، منابع و بلایای طبیعی مانند: پیش بینی شرایط آب و هوا، تراکم ابرها، میزان دما و رطوبت هوا، برآورد سطح جنگل‌ها، شناسایی آتش سوزی جنگل‌ها، تعیین خطوط ساحلی، خشکسالی، سیل، زلزله است. ماهواره نوید دارای ابعاد ۵۰*۵۰*۵۰ سانتیمتر بوده و در مدار بیضوی شکل با شیب مداری ۵۶ درجه حرکت می‌کند. ماهواره نوید توسط ۵ ایستگاه زمینی کنترل می‌شود. ایستگاه‌های کنترل در شهر‌های ماهدشت کرج، تبریز، قشم، خرمشهر و مشهد مقدس استقرار یافته و همه ایستگاه‌ها قابلیت ارسال فرمان و دریافت داده‌های سلامت ماهواره به همراه تصاویر را دارند. ساختار ایستگاه‌های زمینی به گونه‌ای طراحی و پیاده سازی شده که بیشترین دسترسی به ماهواره را برای دریافت اطلاعات و ارسال فرامین کنترل فراهم کرده‌ایم. ایستگاه تله متری و فرمان با استفاده از اطلاعات دریافتی از ایستگاه‌های ره گیری، ماهواره را رصد نموده و وظیفه دریافت و ارسال اطلاعات تله متری از ماهواره را انجام می‌دهند. ایستگاه مرکزی با استفاده از اطلاعات دریافتی، وظیفه هدایت و کنترل ماهواره و ماهواره بر و همچنین کنترل تله متری و فرمان ماهواره را به عهده دارد. هر گردش آن ۹۱ دقیقه طول می‌کشد.

کاربرد تصاویر دریافتی از این ماهواره در زمینه‌هایی چون جو و علوم هواشناسی (خصوصیات ابرها، بارندگی، رطوبت‌ و دمای هوا، مواد شیمایی جو، بادها، دینامیک جو و تراکم بخار) منابع (ماهیگیری، آب‌های ناشی از برف و یخ، آب‌های اقیانوس‌ها، گردبادها، طوفان‌ها و جزر و مد دریاها) و بلایای طبیعی (خشکسالی، آلودگی محیط زیست و زمین‌لرزه) است.

 

 مشاهده موقعیت لحظه ای ماهواره نوید

برای مشاهده موقعیت لحظه ای ماهواره نوید بر روی Track it  کلیک کنید یا به لینک زیر رفته و بر روی گزینه Track it کلیک کنید.

http://www.n2yo.com/browse/?y=2012&m=2
Processing your request, Please wait....

نظر شما


وارد شوید